1st Annual TechEXPO
Future Students  |  Current Students  |  Academics  |  Alumni   |    Giving   |   Faculty & Staff   |   Visitors  |   Athletics

Techxpo

Academics »

Learn about the 60+ degrees and programs we offer. And discover the outstanding enrichment opportunities available to you.

Techxpo

Techxpo   2014   Winners

Congratulations to the 4th Annual Techxpo Winners.

Chemistry/Geochemistry

Ryan Hensleigh: Synthesis of Supramolecular Nanoparticle Structures


Biological Sciences

Casey McConnell: Viral Infection of Eukaryotes in the Presence of Nanoparticples

Professional & Technical Communications

Adam Hawks: Creating a Visual Campaign for the Butte Volunteers Firefighters



Highlands College

Booth & Best in Show

Wade Brackett, Sean Leon, Roger Huerta, Andy Epperson, Danielle Dominguez: Fueling the Future with Renewables

Poster

Daniel Oberweiser: The Noisy Cricket



Electrical Engineering

Booth

Brian Stenerson, Jake Workman, Nick Pollman: Remote Control Golf Cart

Poster

Joshua Beisel: Modified Electronic Properties of Nanoscale Polymer Fibers via Nanoparticle Doping with Melt and Solvent Electrospinning



Civil Engineering

Logan Dunlap, Bethany McAuley, Philip Jones, Corey Eisenzimer, Jonathon Craig, Daniel Birlut, Aaron Sessions: A Focused Structural Analysis, Building Inspection, & Potential Upgrades of a Historically Significant Structure



Mining Engineering

Booth (tie)

Trent Mortensen: Montana Tech Mining Team

Scott McCue, Anna Bradley, Patrick Billingsley, Michael Drake: Anderson-Carlisle Technical Society

Poster

Samuel Wiley: Optimization of the Quantity of Heated/ Refrigerated Air Required for Ventilating Underground Mines with Ventilation On- Demand Systems



Metallurgical & Materials Engineering

tie

Richard LaDouceur: Wetting & Reactive Air Brazing of BSCF for Oxygen Separation Devices

Frank Asirifi: Beneficiation of Stillwater Complex Rock for the Production of Lunar Simulant



Mechanical Engineering

Booth (tie)

Richard LaDouceur, Tyler Cook: SAMPE Composite Bridge Design

Raylynn Driskell, Krystal Klietz: Classic Sailing - Design of a Gaff Rigged Cutter

Poster

Andrew Erickson: Joint Design for Pipe Friction Welding



Computer Science/Software Engineering

Booth

Jon Wareham: 3-D Maze Game

Poster

Scott Fleener: Development of a MODFLOW Tool to Automate Delineation of Stream Depletion Zones

Geological Engineering

Sara Adams, Katherine Berry, Mariah McCormick: Rock Joint Characterization: Effects of Surface Roughness on Shear Strength

Geophysical Engineering

Bradley Rutherford: Geophysical Evidence for the Tectonic Development of the Swan Range and Adjacent Basins, Northwestern Montana



Environmental Engineering

Booth

David Hutchins, Joseph Rowe, Dustin Kaste, Zach Maassen, CJ Kissell: A Versatile Solution for Off-grid Drinking Water Treatment

Poster

Chris Atherly, Joshua Abrahamson, Andrew Penamora, Adrianna Lundberg, Shawn Smith: Nanoscale Magnetite Mediated Arsenic Removal from Water



General Engineering

Booth

Nathan Hecker, Scott Kelleher, Shane Marble, Marcus Davis, Christine Campbell, John Regan: Baja SAE 2014

Poster

Heidi Reid: A Study on the Fluorescent & Magnetic Properties of Nanoapatite Particles Under Externally Applied Magenetic Fields



Petroleum Engineering

Samuel Dembek, Hilary Ramseier, Jacob Merkel, Jordan Waldhauser, Joshua Hyde, Tyson Shriver: An Analysis of a Dry Gas Reservoir by OreDigger Oil



Techxpo   2013   Winners

Congratulations to the 3rd Annual Techxpo Winners.

Biology

  • Casey McConnell – “Nanoparticle Enhancement of Viral Infections”

Chemistry/Geochemistry

  • Hannah Dysinger – “Exporing How hMutY Glycosylase Homolog Modulates Response to Alkylation Damage in Human Cells”

Civil Engineering:

  • Trent Hansen, Keely Barry-Dion, Joe Hickey, Jake McGinley, Trent Thomas, Logan Ledgerwood, & Dan Heringer – “ASC Bidding Competition, Heavy Civil”

Computer Science/Software Engineering:

Tie:

  • Jake Jones & John Wareham – “MegaMarine Game Development”
  • Haythem Memmi – “Optimizing Touch Screen Interaction in Mobile Devices for Visually-impaired Users”

Electrical Engineering:

  • Doug Korin, Grant Frazier, Jason Schmutz, & Steve Moodry – “Mobile Bar Stool”

Environmental Engineering:

  • Michelle Boyle, Kyle Loch, & Joseph Mitzel – “Zero Valent Iron Mediated Nitrate Reduction”

Geophysical Department:

  • Michael Beecher – “A Statistical Analysis of Elastic Properties Related to Normalized Production in the Bakken Formation”

General Engineering:

  • Eric Gray, Sierra Briese, Chris Tarrant, William Pratte, Lindsay Kilmer, Chance Wilson, & Cory Faber – “Montana Tech Baja”

Geological Engineering:

  • Shannon Smith, Sara Adams, & Mariah McCormick – “Joint and Solid Material Characterization in Support of Seismic Slope Behavior Modeling”

Highlands College:

  • Breanna Biegler – “Concept Fire Truck”

Liberal Studies:

  • Vincent Siragusa – “Analysis of Variation in Frontal and Temporal Lobe Volumes and Their Relationship to Myopic Refractive Error in Humans

Mechanical Engineering:

  • Angelina Anderson, Jake Banovich, & Jordan Emmert – “The Snow Hog”

Metallurgical & Materials Engineering:

  • Grant Wallace & Sean Dudley – “Leach Optimization And Separation of Rare Earth Elements”

Mining Engineering:

  • The Mining Team

Professional & Technical Communication:

  • Cole Berg – “Community Health Recruitment Video”

Petroleum Engineering:

  • Jackie-Lynn Gibson, Abdulaziz Al Noaimi, Brayden Gilewicz, Mahdi Al Mohsin, Cooper Gulbraa & Aaron Zielsdorf – “Manufacture of Anhydrous Ammonia Fertilizer from Produced Natural Gas with an Onsite Manufacturing Facility”

Technical Presentation:

Environmental Engineering

  • Michelle Boyle, Kyle Loch, & Joseph Mitzel – “Zero Valent Iron Mediated Nitrate Reduction”